Meryl e hekurt: Shkëlqimi dhe rënia e zonjës Thatcher, gruas më të “frikshme” në Angli

gty_1990_margaret_thatcher_

Një treshe e fuqishme femrash: Streep interpretuesja, Lloyd regjisorja dhe Morgan skenografja, për të treguar historinë e Kryeministres së parë të Britanisë së Madhe

Vitet ‘80, Kryeministrja Margaret Thatcher ilustron në Parlament politikën e saj, për të frenuar rënien ekonomike të Britanisë së Madhe. Me fytyrën dhe zërin e Meryl Streep, kostumet e errëta, flokët biondë dhe vargun me perla në qafë, gruaja e hekurt mes meshkujve, vajza e një farmacisti, nuk mund të dukej më e bukur dhe më e pushtetshme. “The Iron Lady”, gruaja e hekurt, si qeveria sovjetike e cilësonte këtë Kryeministre antikomuniste, na fut të dridhurat, sepse duket sikur koha nuk ka kaluar fare: edhe tani vendi është në krizë ekonomike, ka lindur nevoja e liberalizimeve, dhënies përparësi të nismave individuale, ndërsa punëtorët dalin nëpër greva, sindikatat protestojnë ndërsa korporatat janë në buzë të greminës. Ashtu siç dihet, zonja që shumë e kritikuan për politikat konservatore, e ringjalli ekonominë e vendit të saj. Politika e saj e refuzimit të komunitetit europian dhe mosbesimi te monedha e përbashkët janë të njëjtat me Anglinë e sotme dhe qeverinë e saj konservatore. Tani, në moshën 86-vjeçare, jashtë pushtetit, pasi u detyrua të japë dorëheqjen në vitin 1990, vejushë që prej vitit 2003, Thatcher vuan nga demenca e pleqërisë që e ka prekur prej disa vjetësh. Ishte plotësisht e imagjinueshme që një aktore e madhe si Streep, një skenografe si Abi Morgan dhe një regjisore si Phyllida Lloyd, tri zonja në kulmin e karrierës së tyre nuk mund të linin t’u ikte nga dora një personazh kaq intrigues, një grua e moshuar që humbet në kujtime dhe harron të tashmen, që ka qenë një nga personazhet më të fuqishme në botë me një jetë ambicioze, plot arritje dhe triumfe, e më vonë humbja dhe dorëheqja, por edhe dashuria, jeta e përditshme familjare, si vajzë, nënë, grua. Filmi nuk mund të vinte aspak në dyshim aftësitë e jashtëzakonshme të 62-vjeçares Meryl Streep, ende shumë e bukur, si Thatcher 50-vjeçare në vitet ‘80. Me një fytyrë me pak rrudha dhe trukun e theksuar, Streep duket një zonjë e vërtetë, tamam siç Thatcher-i dukej në atë kohë. Filmi nis me një zonjë të vjetër të veshur keq, që blen qumështin në supermarket. I ka “shpëtuar” rojeve të shtëpisë, asnjë nuk e njohu. Shumë pak mund ta dinin që ajo grua ka qenë Kryeministrja e parë në Britaninë e Madhe, me mandatin më të gjatë nga viti 1979 deri në 1900, e zgjedhur tri herë rresht, pastaj e detyruar të japë dorëheqjen. Streep e dominion krejtësisht filmin, ndërsa skenat ku Margaret Roberts, vajza që nis karrierën e saj politike, duken krejtësisht të kota. Kjo e fundit interpretohet nga Alexandra Roach. Pastaj filmi tregon hap pas hapi se si kjo vajzë, që nuk dorëzohet asnjëherë, nis të ngjisë shkallët e karrierës në politikë. Pastaj skena të tëra i kushtohen njohjes së saj me një djalosh, me të cilin kërcen në mbrëmjen e shkollës, që më vonë bëhet një sipërmarrës i suksesshëm që i kërkoi të martoheshin. Ajo pranoi vetëm me paktin që ai të mos pretendonte që ajo të ishte një grua që të rrinte në shtëpi, të kujdesej për fëmijët dhe familjen, sepse dashuria e saj e vërtetë është politika. E kështu zonjusha Margaret Roberts u bë zonja Margaret Thatcher. Nga martesa lindën dy binjakë Mark e Carol, ndërsa në moshën 45-vjeçare, Thatcher do të hynte në Dhomën e Komunave për t’u bërë më pas ministre e Arsimit në qeverinë e Heath-it. Gjithë meshkujt që e rrethonin ia kishin frikën kësaj gruaje, e cila që në fillim tregoi se do të ishte ndryshe. Streep në Parlament shtrëngon buzët, bërtet si e çmendur dhe kërkon të dëgjohet në shtëpi, vazhdon të kujdeset për mëngjesin dhe është një nënë dhe grua shumë e mirë. Në film, kujdes i madh i kushtohet jo vetëm kulmit në karrierën e saj, por edhe rënies dhe momentit të dorëheqjes kur gjërat nuk po shkonin ashtu siç duhet. Në fund, demenca dhe një jetë paksa e vështirë për shkak të sëmundjes. Të gjitha skena e përkryera të luajtura mjeshtërisht nga e madhja Meryl Streep, për t’i dhënë jetë një prej figurave politike më të mëdha të të gjitha kohërave në Angli.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s