Shumë angazhime, pak kohë si të vendosim “rregull” në jetë

Fiksimi për të bërë sa më shumë gjëra gjatë ditës na shtyn që t’i shkruajmë gjithandej: në axhendë, në kalendarë, në celularë, apo në tavolinën e punës. Na ndihmon të qartësojmë kaosin, të çlirojmë mendjen

I shkruajmë në axhendë, në ditarë, në kalendarin e varur në mur, i shkruajmë në telefon, i ngjisim në frigorifer, kompjuter, televizor. Por pavarësisht kësaj nuk i përfundojmë kurrë të gjitha. Çdo ditë fshijmë disa prej tyre për të shtuar disa të tjera. Të paguash gjobën, të shkosh te dentisti, të prenotosh në restorant, t’i dërgosh mamasë urimet e ditëlindjes, të çosh fëmijët në shkollë, apo në orën e sportit: jemi të gjithë nën presionin e gjërave që duhet të bëjmë. Shkruaj dhe fshij, shkruaj dhe fshij, t’i gjesh fundin është shumë e vështirë. Sipas një studimi britanik, çdo të hënë janë mesatarisht rreth 150 gjëra të reja në horizont. Përse e bëjmë? A na duhet? A ekziston një metodë për të shkruar listën e preferuar? Manualë dhe ekspertë të ndryshëm prej kohësh po përpiqen t’i përgjigjen kësaj pyetjeje. Të përgatisësh listën e gjërave që ke për të bërë, tregon psikologu Roy Baumeister, autori i një libri të fundit për këtë temë, lidhet me një nevojë të dukshme njerëzore: përpiqemi të vendosim pak rregull në kaosin e jetës, e cila është bërë më e shpejtë, më frenetike, më stresante në këto dekadat e fundit. Por lista, tregon eksperti, nuk lidhet me sigurinë se do t’i bëjmë të gjitha ato që kemi shkruar në letër, por për të qetësuar mendjen dhe për t’u ndier më të lehtë. Kështu të shkruash angazhimet, takimet, gjërat e ditës apo të javës, çliron mendjen për t’u dedikuar aktiviteteve të tjera më urgjente dhe të rëndësishme, si studimi për një provim, të bësh mirë punën, të zhvillosh kreativitetin. Ndërgjegjja se kemi shkruar diçka e duhet ta bëjmë patjetër, lidhet me ndjenjën e fajit, për faktin se e kemi shtyrë shumë herë. Libri i Baumeister, “Getting things done”, një tjetër guidë për këtë temë, na jep udhëzimet për të hartuar listën perfekte. Ajo duhet të ketë të gjitha gjërat që duhen bërë, nga ato më të thjeshtat deri tek ato më të rëndësishmet, nga privatet tek ato profesionalet: të jesh sa më specifike që është e mundur, të jesh realiste, sepse askush nuk mund të presë t’i bëjë të gjitha brenda ditës dhe të ndjekësh rregullin e “2 minutëshit”. Nëse këto mjaftojnë për të bërë diçka, atëherë bëjë menjëherë, përndryshe shto diçka tjetër në listë. Studimi i “listës së detyrave” është diçka shumë serioze, ajo lindi nga zemërimi i supermenaxherëve gjithmonë e më të angazhuar dhe gjithmonë nën presionin e kohës, që e shohin çdo ditë tavolinën e tyre të punës të mbushur plot me gjërat që duhen bërë. Një studim i Universitetit të Berlinit e quan “Efekti Zeigarnik”, në emër të shkencëtarit që e ka krijuar. Mendja njerëzore funksionon ndryshe kur një punë duhet mbaruar, dhe ndryshe ndaj diçkaje që nuk është përmbyllur. Nëse ke akumuluar shumë punë që nuk i ke bërë, truri mbetet i paralizuar, por gjithmonë na jep shenja se duhen bërë, ndoshta më vonë. Ai na lejon t’i harrojmë përkohësisht, duke i “strehuar” në një rajon të veçantë të trurit, për të na i kthyer herë pas here deri sa t’i mbarojmë të gjitha ato që kishim për të bërë. Është e sigurt se të gjithë njerëzit, pavarësisht mënyrave, bëjnë lista apo mbajnë shënime mbi atë çka duhet të bëjnë në një ditë, në një muaj, apo në një vit. Vitin e kaluar doli në ankand një listë e bërë nga John Lennon, me disa pika shumë banale, si për shembull “blerja e marmelatës, thirrja e hidraulikut, apo rikthimi i një libri të marrë borxh”. Sepse ishte me të vërtetë i ngarkuar duke shkruar “Imagine” dhe nuk mund t’i mbante mend të gjitha ato që duhej të bënte. Në fund të fundit, thekson “Times”, edhe bibla hapet me një sërë gjërash që duhen bërë. Dhe në fund një frymëmarrje lehtësimi, për atë që bëmë, sigurisht me ndihmën e listës dhe pikave të shënuara në të.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s